Pro velký zájem o tropické semínka doporučujeme si je zamluvit na jarní sezonu předem. Případně využíjte dárkových kupónů, které budou v dalším čase vyřizované přednostně. Děkujeme.

Pěstování orchidejí

 

Orchidej je jednou z nejkrásnějších pokojových rostlin, se kterými se můžete setkat. Své působiště mají v tropických oblastech. Rostlina zdobená krásným květem okouzlila nejednoho majitele. Jde o vytrvalou bylinu, jež se vyznačuje barevnou rozmanitostí. Orchideje hrají několika odstíny a mezi její přednosti neodmyslitelně patří délka kvetení, která se pohybuje od jednoho do třech ale i více měsíců. Rostlina má velice malá semena a plod se nazývá tobolka.

Jak pěstovat orchideje ze semínek?

Pěstování ze semínek se může na první pohled zdát velice složitá věc a možná pouze na specializovaných pracovištích za laboratorních podmínek. Avšak opak je pravdou. Stačí si uvědomit pouze zásadní vlastností skupiny rostlin Orchideje a fakt, že v přírodě se orchideje množí lehce samé po celém světě miliony let.

Prvotně je potřeba si uvědomit, že orchideje nemají klasické kořeny prorostlé v zemině a přijímající od prvopočátku anorganické látky, které pak mění fotosyntézou. Naopak. Semínko orchideje se skládá pouze z embrya a obalu. Chybí mu jakýkoliv zásobní látky nutné k vývoji klíčící rostlinky. Orchideje to ale překonávají velice zajímavě. Semínko prorůstá houbou a z ní čerpá látky nutné ke svému vývoji, dokud si je rostlinka není schopna vyprodukovat vlastní fotosyntézou. Tedy přijímá přímo i organické látky jako jsou určité druhy cukrů a další.

Jak tedy na domácí vypěstování orchidejí ze semínek? Je to velice jednoduché a příjemné. Semínka orchidejí mají vysokou klíčivost. Stačí dodržet jednoduchý postup.  

 1. Semínkům připravíme ideální prostředí pro vyklíčení. Jakoukoli sklenici na zavařování dobře vymyjeme a vysušíme při vysoké teplotě v troubě. Případně můžeme použít mikrovlnou troubu na několik minut. Alobal odstřihneme velikosti cca 15x15cm a rovněž dáme na 10-15 min. do trouby na 150-200 st.C. Následně tímto alobalem přikryjeme a zamáčknutím uzavřeme sklenici. Tím jsme si vytvořili téměř dokonalé sterilní prostor, který bude chránit semínka při klíčení před negativními vlivy z vnějšího prostředí. Ideálně si je připravit takových sklenic několik.
 2. Teď si připravíme substrát, na kterém budou semínka klíčit a mít nejideálnější podmínky pro svůj růst. Obzvláště v nejchoulostivějším období růstu rostlinky. Budeme potřebovat: tekuté hnojivo speciálně pro orchideje, speciální kůrový substrát pro orchideje a agar. Docela plně ale postačuje obyčejná kuchyňská želatina. Můžeme přidat dřevěné uhlí a sušený mech. Není ale podmínkou. Tekuté hnojivo si naředíme dle instrukcí výrobce. Vytvoříme si tak zálivku na orchideje. Tuto zálivku následně použijeme na uvaření želatiny podle návodu výrobcem. Jako bychom dělali zálivku na dort. Pouze místo vody použijeme zálivku na orchideje. Abychom dosáhli silnější konzistence, dáme na rozdíl od doporučení výrobcem 2x víc želatiny.
 3. Kůrový substrát v malém množství pro orchideje nadrobíme, resp. nalámeme na menší kousky a nasypeme do mikrotenového sáčku. Rozprašovačem navlhčíme zlehka substrát a necháme cca 2 min. ohřát v mikrovlnné troubě. Tímto dokonale zbavíme kůru všech nechtěných plísní a jiných nevhodných mikroorganizmů.
 4. Sklenici na chvíli otevřeme alobal. Nasypeme cca 2-3 cm substrátu. Přelijeme předpřipravenou ještě nezatuhlou želatinou celkově do výše 4-6cm. Opět zakryjeme a dobře uzavřeme alobalem. A necháme vychladnout a ztuhnout. Připravili jsme si takto ideální mini skleníky s výživným a podpůrným substrátem pro klíčení semínek orchidejí. Variantou může být použít jen želatinovou složku bez přidání kůrové části. Je to ale méně vhodné pro začínající klíčící semínka.
 5. Sklenice necháme cca týden stranou ve stínu mimo dosah přímého slunce. Po týdnu zkontrolujeme pohledem. Pokud jsme udělali vše dobře tak se želatina drží v pevném stavu (nerozložily ji bakterie a nezměnila se na tekutinu) a na povrchu neroste žádná začínající plíseň.
 6. Sklenici s tekutou želatinou nezbývá než vylít a zrušit. Sklenici s malým kolečkem plísně ještě jde zachránit. Čistou lžíci, kterou jsme na 10 min. zalili horkou vodou ve sklenici opatrně vyjmeme kolečko plísně i s okolní želatinou a vyhodíme. Celou skleničku pak následně vložíme do mikrovlnné trouby, sundáme alobal a místo něj dáme talířek. Skleničku proženeme cca 1 min. ohřevem na 100% výkonu. Želatina se nám opět provaří. Tímto bychom měli zničit zbytky plísně. Zakryjeme nově připraveným a v troubě ohřátým alobalem. A čekáme opět týden. Tímto můžeme zachránit i sklenici, která by se nám případně na poprvé nepodařila vytvořit bez plísně.
 7. Do skleničky, která je po týdnu čistá a má tuhou želatinu nasypeme semínka orchidejí. Ideálně cca 30-100 semínek na 100cm2. Skleničku opět dobře zavřeme alobalem a položíme zatím do stínu ideálně v teplotě 21-25st.C. Tady mají semínka ideální podmínky pro klíčení jako ve své domovině. Dostatečnou teplotu, vlhkost, výživu, pevný a měkký substrát do kterého můžou prorůstat kořínky. Klíčení trvá několik týdnů a u různých typů orchidejí je různé dlouhé.
 8. Když zaregistrujeme zelené drobné klíčící mini lístečky z klíčících semínek můžeme sklenici umístnit na větší světlo a umožnit rostlinkám fotosyntézu. Pozor! Nikdy ne na přímé slunce. A vždy pamatujeme na dostatečnou teplotu. Ve velikosti 2-5cm lístků sazeničky pinzetou opatrně vytáhneme, jednotíme a vysazujeme už jednotlivě do samostatného kůrového ideálně piniového substrátu. Jako u každé rostlinky ani tady nesmíme zapomínat na postupné otužování rostlinek. Abychom předcházeli šoku. Když si těchto několik jednoduchých kroků uděláte s pečlivostí a láskou ke květinám odvděčí se vám semínka spoustou malých sazeniček. A z těch následně vzrostlými květinami, kterých květy vám budou všichni kolem závidět. Ale hlavně, sobě uděláte radost krásou mnich z nejkrásnějších květin, jaké příroda vytvořila.

 


Péče o orchideje
Zálivka je potřeba vydatná s rosením. Orchideje by měly mít vždy hodně orosení. Rostlině zajistěme dostatek čerstvého vzduchu. Teploty ve dne by se měly pohybovat od 20-25 °C a mezi 17-20°C v noci. Orchideje mají rády hodně světla, pozor však na přímé slunce, může dojít ke spálení. Při chránění před silným sluncem se nám rostlina odvděčí silnějším stonkem a většími květy. Na trhu jsou speciální hnojiva pro orchideje, v intenzivním obddobí se rostliny hnojí 1x  za 14 dní, v zimě jednou za měsíc. Přesazují se obvykle 1x  za 1-2 roky.

Orchideje jsou jednou z nejpočetnějších rostlinných čeledí světa. Čímž se orchideje odlišují od jiných rostlin, je v způsobu jejich rozmnožování. Orchideje vsadily na kvalitu semen. Jejich počet na jednu rostlinku je nepřekonatelný. V jednom semeníku může vzniknout i několik milionu semen. Aby však mohly takový počet semen vytvořit, musely jejich velikost zredukovat na minimum.

U většiny druhů orchidejí je zajímavá adaptace na život mimo půdu. Aby se dostaly co nejvýš a mimo konkurenci obyčejných rostlin, osvojily si tropické druhy epifytní způsob života. To znamená, že se usadily na větvích stromů. Mylně jsou proto často pokládány za parazity. Pravdou, že větev či kmen využívají pouze jako stanoviště a vegetují stejně poctivě jako ostatní zelené rostliny. Tento způsob života si vynutil i další přizpůsobení. Především jde o různě intenzivní míru sukulence, protože zásobení vodou je na takovém stanovišti velmi nevyrovnané a dobré hospodaření s ní je životně důležité. Orchideje proto velmi často mají ztlustlé listy a část stonu mnoha rodů se přeměnila v tzv. pahlízu.

Adaptace je nutné brát v úvahu při pěstování orchidejí. Především se to týká botanických druhů, u komerčně produkovaných hybridů je pečlivým výběrem rodičovských druhů stále zvyšována nenáročnost a tolerance k pěstitelským chybám. Počet kříženců jde do desetitisíců a snad i statisíců, v těch nejfantastičtějších kombinacích a tvarech, a tak mohou svou exotickou krásou potěšit oči každého milovníka květin.

Orchidejím se daří na naších oknech

Těmto tropickým rostlinám se daří v našich bytech. Nejlépe se v teplých bytech daří hlavně

 • Vanda– Vanda coerulea se řadí mezi nejkrásnější orchideje vůbec. Miluje slunce a pobyt na něm.
 • Phalaneopsis– tento druh se doporučuje začátečníkům. Jde o elegantní a zároveň o velice odolný druh.
 • Někteří zástupci z rodu Dendrobium a Paphiopedila

Pokud těmto rostlinám dopřejete konstantní teplotu okolo 20° Celsia, tak se vám odvděčí překrásným květenstvím. Teplota by neměla příliš kolísat a to ani v nočních hodinách. Snesou pouze mírnější ochlazení. Naopak, mnozí si myslí, že orchideje potřebují vyšší teploty, když rostou v pralese. Opak je pravdou. Ve svém domácím prostředí rostou ukryté před přímým slunečním zářením s relativně vysokou vlhkostí ovzduší.

Další druhy orchidejí

Pokud máte druh Oncidium, Cambrii, Cattleya, Cymbidium nebo Dendrobium, tak se zaměříme na jejich zimní odpočinek, jež vyžadují. V zimě jim dopřejte teplotu okolo 16° - 18°. Zajímavosí je pouze u Dendrobie, která má ráda 15° a Cymbidium, kterému dopřejte 12°.

Epifytické pěstování

Do tohoto specificky odlišného druhu patří Phalaenospsis, Vanda, Dendrobium. Tento typ orchideje roste na stromech zaklesnuté za jejich větve. Potravu a vlhkost absorbují pomocí volně spuštěných kořenů z prostoru. Přip pěstování musíme zajistit dostatečnou vlhkost. Ideálně alespoň dvakrát denně rosit rozprašovačem. Rostlina se přichytne jednoduchým způsobem za použití neviditelného silonu ke kůře obalené mechem. Dejte orchideji trochu času a uvidíte sami, že se pevně přivine. Typ Vanda se, ani jiným způsobem pěstovat nedá. Obdobné je tomu i u Ascocendy, která není tak náročnou variantou. Další nenáročným druhem je Phalaenopsis.

Substrát na pěstování

Nejlepší je zakoupit si hotový kvalitní substrát (tady jsou opravdu velké rozdíly od dodavatelů). Pokud nechcete, nebo nemůžete určitým řešením je vlastní substrát. Drobně nasekanou borovou kůru, dřevěný uhlí, polystyren a kousky molitanu. Takto vytvořená směs se dá použít u většiny druhů těch nejzákladnějších orchidejí, jako jsou Dendrobium, Phalenopsis, Cattleya, Oncidium, Miltonia, Paphiopedilum a další. Ideální je místo borové kůry piniová kůra.

Jak se zaléváním

 • Pokud máte možnost sbírat dešťovou vodu, tak máte na půl vyhráno. Orchideje přímo milují dešťovou vodu. Pakliže nemáte k dešťové vodě přístup, tak jim dopřejte vodu měkkou. Jestliže patříte do skupiny lidí, která nemá přístup k vodě dešťové, ani k měkké, tak si natočte z kohoutku vodu tvrdou do hrnce a převařte ji. Zalévání je komplexnější věc. Ale toto je řešení pro začátečníka dostačující. Pokud chcete pěstovat i vzácnější druhy a nemáte dešťovou vodu, nejlepší je jednoznačně kupování destilované vody. Pozor! Destilovaná voda není převařená voda. I když se vařením na konvi ukládá vápník a další, stejně většina minerálů v tvrdé vodě zůstává.
 • Základem je dostatečná vzdušní vlhkost – v naších podmínkách právě 1-2x denně klasickým rozprašovačem.
 • Nejčastější chybou amatérských a mírně pokročilých pěstitelů - Vyvarujte se přelévání. Orchideje přímo nesnáší trvale zvlhčenou půdu. Orchidej je tak náchylnější k chřadnutí a tím se otevírají dveře houbovým chorobám.
 • Někteří pěstitelé s úspěchem využívají postup kompletního zalití celého substrátu v květináči dešťovou vodou, případně s tekutým hnojivem pro orchideje. Po 2-6 hodinách se všechna zálivka vyleje (použije na zalití další orchideje) a substrát se nechá volně odkapat. Toto zalévání dle potřeby 1xza 5-10 dnů dle potřeby dokáže prodloužit nasazení květů na často i 4-5 měsíců.

Světlo a výživa

Pro všechny typy orchidejí platí jedno jasně stanovené pravidlo. Mají rády světlo, ale nevystavujte je přímému slunečnímu záření. Předem si ujasněte, jaké okno pro ně bude nejvhodnější. Vyvarujte se hlavně polednímu slunci, jež orchidej spálí. Ranní a večerní paprsky jsou pro ně neškodné.

Většina druhů orchidejí nemá ráda přímé ostré slunce. Upřednostňujeme tedy východní okno, případně jižní okna cloněné porostem před oknem, nebo jinak (tlumící sluneční folie apod.).

Je samozřejmostí, že orchideje potřebují živiny, stejně jako jiné rostliny. Ale jsou v tomto velice skromné. Postačí, když od jara do zimy jednou za dva týdny maličko přihnojíte speciálním hnojivem. Pozor, hnojivo nesmí za žádných okolností obsahovat vápník.

 

TAJNÝ TIP PRO VÁS :

Pokud chcete, aby váš Phalaenopsis, nebo další domácí orchidej měla květiny častěji a ve větších počtech? Zkuste tento neobvyklý ale účinný postup. Po odkvitnutí kdy je květina bez květů a v klidu snížte zalévání na absolutní minimum. Stejně i rosení rozpračovačem. Pokud můžete snížte teplotu a osvětlení. Není podmínkoku.

A teď důležitý tip. Po 10-14 dnech vodního půstu vyberte z mražáku 2-3 kostky ledu a volně je položte na substrát, ve kterém orchidej pěstujete. Ale tak, aby se nedotýkaly ani listů, ani kořenových výhonků. Kostky ledu pozvolně roztají a voda se vsákne do substrátu pod ledem. Toto můžete zopakovat několik krát v dalších dnech v období 10-14 dnů. Pak už pečujeme o rostlinu obvyklým způsobem. Rostlinka by měla nahodit výhonek/ky květů mnohem rychleji. Stejně tak i s větším počtem květů.

Vysvětlení je jednoduché. Orchideje jako tropické květiny znají pouze období dešťů a období sucha. Období klidu a období vegetace. V tropech je ten rozdíl často jen o minimálním snížení teploty a zvýšené vlhkosti kolem. Tající kostky ledu v blízkosti rostliny dokáži rostlině vyslát signál o právě snížené teplotě v jejím prostředí. Toto teplotní ovlivnění rostlinky následně dokáže orchidej přesvědčit, že je konec období klidu a je načase nasadit do plného a co největšího květenství.

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.